2003 Spring Game and Fish Advisory Board Meetings

Send by email Printer-friendly version Share this

Anglers, hunters, trappers, and landowners are invited to attend this spring's North Dakota Game and Fish Department advisory board meeting in their area. These public meetings, held twice each year, provide citizens with an opportunity to discuss wildlife issues and ask questions of their district advisors and game and fish personnel.

There are eight game and fish department advisors, each representing a multi-county section of the state. The governor appoints them to four-year terms to serve as a liaison between the department and public.

District 1 - Counties: Divide, McKenzie and Williams
Date: April 15 - 7 p.m. MT
Location: Grassy Butte Community Hall
Host: Badlands Shooting Club of Watford City
Contact: Hal Swearson, 842-3986
Advisory board member: Merle Jost, Grassy Butte, 863-6727

District 2 - Counties: Bottineau, Burke, McHenry, Mountrail, Pierce, Renville and Ward
Date: April 28 - 7 p.m.
Location: Rolling Plains Sportsmen's Club, Stanley
Host: Rolling Plains Sportsmen's Club
Contact: Louis Kuster, 755-3440
Advisory board member: Gary Melby, Bowbells, 377-2803

District 3 - Counties: Benson, Cavalier, Eddy, Ramsey, Rolette and Towner
Date: April 29 - 7 p.m.
Location: Ostby Hall, Sheyenne
Host: Sheyenne Wildlife Club
Contact: Tom Smith, 996-2231
Advisory board member: Barbara Ash, Devils Lake; 662-1800

District 4 - Counties: Grand Forks, Nelson, Pembina and Walsh
Date: April 30 - 7 p.m.
Location: Law Enforcement Center, Cavalier
Host: Pembina County Sportsman Club
Contact: Henry Duray, 265-4561
Advisory board member: Dan Mikkelson, Grand Forks; 775-4338

District 5 - Counties: Cass, Ransom, Richland, Sargent, Steele and Traill
Date: April 23 - 7 p.m.
Location: Cayuga Community Hall, Cayuga
Host: Tewaukon Rod & Gun Club
Contact: John Manikowski, 538-4349
Advisory board member: Kenneth Toop, Casselton; 347-4045

District 6 - Counties: Barnes, Dickey, Foster, Griggs, Logan, LaMoure, McIntosh, Stutsman and Wells
Date: April 22 - 7 p.m.
Location: Kulm Community Center
Host: Kulm Rod & Gun Club
Contact: Doug Hintzman, 647-2646
Advisory board member: Rita Greer, Marion; 669-2315

District 7 - Counties: Burleigh, Emmons, Grant, Kidder, McLean, Mercer, Morton, Oliver, Sheridan and Sioux
Date: April 16 - 7 p.m.
Location: City Auditorium, Garrison
Host: Garrison Chapter of Pheasants Forever
Contact: Patricia Stockdill, 337-5462
Advisory Board member: Dr. Ray Gruby, Bismarck; 258-2635

District 8 - Counties: Adams, Billings, Bowman, Dunn, Golden Valley, Hettinger, Slope and Stark
Date: April 14
Location: Dickinson
Host: To be announced
Contact: To be announced
Advisory board member: Jerry D. Jeffers, Rhame; 279-5885

Any person who requires an auxiliary aid or service must notify the contact person at least five days prior to the scheduled meeting date.